تابلو ال ای دی ثابت، معرفی آن و مزیت هایی که دارد

تابلو ال ای دی ثابت، معرفی آن و مزیت هایی که دارد

قبل از ظهور تکنولوژی LED، نئون تنها گزینۀ روی میز برای روشنایی تابلوهای تجاری بود. تابلوهای نئونی از لوله‌های تخلیه گاز فلورسنت گرم و خم‌شده در حروف و اشکال مختلف ساخته شده‌اند. تاریخچۀ حضور این تابلوها به دهۀ ۱۹۲۰ تا ۱۹۶۰ برمی‌گردد. صرف نظر از مزایای این تابلوها، معایب آن‌ها مانند قیمت بالا، اجرای پرهزینه و عمر کمِ قطعات الکتریکی تابلو نئونی، بستر را برای حضور یک جایگزین پیشرفته‌تر و با قیمت ارزان‌تر فراهم کرد. به این ترتیب تکنولوژی LED و انواع تابلو ال ای دی ثابت در دهۀ ۱۹۹۰ وارد بازار شدند و رقیب دیرینۀ خود یعنی تابلوی نئونی را به‌دست فراموشی سپردند‌. به‌گونه‌ای که در حال حاضر استفاده از تابلوهای نئونی، به کل منسوخ شده‌است! در ادامۀ مطلب امروز قصد داریم بیشتر با تابلو ال ای دی ثابت، مزایا و روش‌های ساخت آن آشنا شویم.

تابلو ال ای دی ثابت

معرفی تابلو ال ای دی ثابت؛ جایگزینِ کم مصرفِ تابلوهای نئونی از راه رسید!

همچنان که در مقدمه هم به آن اشاره کردیم، تابلو ال ای دی ثابت جدیدترین نوع تابلو تجاری و تبلیغاتی است که اغلب پشت شیشه، سردرب مغازه‌ها، شرکت‌ها و… نصب می‌شود. این تابلوها نسبت‌به همتای منسوخ‌شدۀ خود یعنی تابلوهای نئونی، مصرف برق بسیار کمتر، شدت نور بیشتر، عمر طولانی‌تر، زیبابی و جذابیت بصری بیشتری دارند. انواع تابلو ال ای دی ثابت بنا به درخواست مشتری، در رنگ‌های متنوع قرمز، سبز، زرد، آبی، بنفش، سفید و RGB قابل‌سفارش و نصب است.

انواع تابلو ال ای دی ثابت به همراه مزایا

در ادامۀ این قسمت انواع تابلو ال ای دی ثابت براساس روش ساخت و مزایای هر یک را به شما معرفی می‌کنیم:

تابلو LED ثابت دور برش

در ساخت این نوع از تابلو LED ثابت، طرح موردنظر مشتری (لوگو، متن، شکل یا …) با دستگاه لیزر برش داده شده و چراغ‌های ال ای دی روی آن مونتاژ و نصب می‌شود. کاربرد اصلی این مدل در مکان‌های با فضای محدود است، مثلاً اگر بخواهید روی شیشه مغازه خود تابلو ال ای دی نصب کنید، آن هم به‌گونه‌ای که از پشت شیشه و تابلو، فضای داخل مغازه قابل‌مشاهده باشد، باید از تابلو LED ثابتی که با روش دور برش ساخته شده استفاده کنید.

ازجمله مزایای این روش ساخت تابلو LED، می‌توان به زیبایی بیشتر و اشغال فضای کمتر اشاره کرد.

تابلو LED ثابت روی کتیبه

در این سبک از تابلو سازی، چراغ‌های ال ای دی روی بسترهایی به شکل مستطیل، دایره و… مونتاژ می‌شوند و به آن ساخت تابلو LED روی کتیبه می‌گویند. تابلوهای حاصل از این شیوۀ ساخت تابلو LED، اغلب در فضاهای نسبتاً بزرگ مانند فروشگاه‌ها و مغازه‌های وسیع نصب می‌شوند تا به علت وسعت محیط، نصب تابلو موجب کاهش نما و دیدِ فضای داخلی فروشگاه یا مغازه نشود. مزایای ساخت تابلو LED ثابت روی کتیبه شامل نصب آسان و بدون نیاز به مهارت خاص و جابه‌جایی راحت و بی‌دردسر است.

تابلو LED ثابت در قاب

روش ساخت این نوع از تابلو LED، تا حدود زیادی شبیه ای ای دی ثابت روی کتیبه است. با این تفاوت که بعد از ساخت کتیبه، آن را داخل قاب‌های مخصوص از جنس آلومینیوم یا گالوانیزه قرار می‌دهند. البته می‌توان ال ای دی که داخل قاب قرار می‌گیرد را با استفاده از روش دور برش هم ساخت. با این حال معمولاً روش مونتاژ روی کتیبه اصولی‌تر و بهتر است.

در ساخت قابِ این تابلو علاوه‌بر آلومینیوم و گالوانیزه، می‌توان از متریال‌های دیگری مانند ام دی اف، پلکسی گلاس و… هم استفاده کرد. به این منظور نوع متریال مصرفی برای ساخت قاب، باید با توجه به این مسئله که تابلو در چه فضا و مکانی قرار است نصب شود انتخاب گردد. مثلاً اگر محل نصب تابلو مرطوب است و با آب تماس دارد، متریالی که برای ساخت قاب استفاده می‌شود باید خاصیت ضدآبی داشته باشد.

تابلو LED ثابت در قاب بیشتر در اماکن و محیط‌هایی کاربرد دارد که تابلو در ساعات مشخصی نیازمند جابه‌جایی و تغییر مکان است. در این وضعیت قرارگیری چراغ‌های ال ای دی در قاب، امکان جابه‌جایی و حمل‌و‌نقل را به‌خوبی فراهم می‌کند.

جابه‌جایی آسان و امکان ساخت تابلوهایی با خاصیت ضدآبی، ازجمله مهم‌ترین مزایای ساخت تابلو ال ای دی ثابت در قاب است.

تابلو LED ثابت سه‌بعدی

ساخت تابلو ال ای دی سه‌بعدی ثابت می‌کند که در هر حوزه و زمینه‌ای، می‌توان خلاقیت به خرج داد. تابلوهای ال ای دی ثابت سه‌بعدی درحقیقت نتیجۀ نوآوری و خلاقیت تابلوسازانی هستند که همیشه در تلاشند تا مدل‌ها و سبک‌های جدیدی در تابلو سازی با ال ای دی را خلق کرده و در بازار عرضه کنند.

اصلی‌ترین مزیت تابلو LED ثابت سه‌بعدی جدید و مدرن بودن است که اتفاقاً به‌واسطۀ همین مزیت، نقش پررنگی هم در جذب مشتری بیشتر دارد!

تابلو LED ثابت روی چلنیوم

تابلو LED ثابت روی چلنیوم، تحت یک روش تلفیقی و مدرن ساخته می‌شود. پلکس گلاس و اس ام دی بلوکی در کنار چراغ‌های ال ای دی، ترکیبِ تلفیقیِ موردنیاز برای ساخت تابلو ال ای دی ثابت روی چلنیوم را تشکیل می‌دهند. این تابلو شامل حروف برجستۀ چلنیوم یا انواع باکس چلنیوم است. چلنیوم متریالی است که از آلیاژ آلومینیوم ساخته شده و به‌اختصار به آن چلنیوم می‌گویند.

مزیت تابلو LED ثابت روی چلنیوم همچون تابلو سه‌بعدی، جدید و مدرن بودن است و به‌واسطۀ این خاصیت، در جذب مشتری بیشتر تأثیرگذار است.

جمع‌بندی

در این مطلب با تابلو ال ای دی ثابت به‌عنوان جایگزینِ تابلوهای نئونی قدیمی آشنا شدید. در ادامه نیز انواع روش‌های ساخت این تابلو را به شما معرفی کردیم تا هنگام خرید این تابلوها، با آگاهی کامل از مدل‌های مختلف آن، گزینۀ مدنظر خود را انتخاب و سفارشتان را ثبت کنید. در پایان مطلب و در رابطه با قیمت تابلو LED ثابت، باید بگوییم که بسته به مدل تابلو، روش ساخت و متریالی که در ساخت آن مورد استفاده قرار می‌گیرد، تابلوهای ال ای دی ثابت قیمت‌های متفاوتی دارند. برای مثال، این تابلوها به‌طور معمول روی فیبر یا پلاکسی گلاس مونتاژ می‌شوند که در این میان تابلوهایی که روی پلکسی گلاس مونتاژ شده‌اند، به‌نسبت فیبر، قیمت بالاتری دارند.

الهام گرفته شده از: گروه تابلو سازی نوین لایت

گلدن آربیتراژ

حتما ببینید

ابزار پیدا کردن تیتراژ فیلم و سریال

ابزار پیدا کردن تیتراژ فیلم و سریال

با استفاده وبسایت فوق خفن tunefind به راحتی میتونی موسیقی فیلم ، سریال یا بازی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *